Маслото от арган е богато на витамин Е, Омега – 3 и Омега – 9 мастни киселини, линолова и олеинова киселина, антиоксиданти, минерали, полифеноли и каротеноиди, които го правят изключително благотворно в грижите за косата.Възстановява и обновява увредената коса в дълбочина. Овлажнява незабавно и предпазва косата от накъсване и цъфтеж. Защитава косата от топлината на стилизиращите уреди и UV лъчите на слънцето.
Витамин F
Ползите от Витамин F са многобройни, но вложен в козметични продукти, допринася за еластичността на кожата и косата, като едновременно възвръща свежестта им. Недостигът на витамин F може да породи редица кожни проблеми, като суха кожа, пърхот, крехки нокти, акне или дори екзема. Загубата на коса и екземата могат да бъдат посочени като първи симптоми на сериозен дефицит на този витамин.
Латинка
Химичният състав на екстракта от латинка е представен от ценни за организма вещества. В нея има богато изобилие на растителни антибиотици, витамин С, В2 и В1, провитамин А, етерично масло, фитонциди, фосфор, йод, калий и други. Латинката има регенериращо, стимулиращо, бактерицидно и фунгицидно действие. Възстановява увредените корени на косъма и неговото стебло, като подобрява външния вид на косата.
Хининово дърво
Хининът е познат и се използва от векове с лечебна цел. Добива се от кората на Хининовото дърво. Хининът е алкалоид със стимулиращи свойства, който активизира микроциркулацията на кръвта. Приложен локално върху скалпа, той стимулира растежа на косата и намалява косопада, засилва обменните процеси на ниво кожна папила, като подобрява транспорта на хранителни вещества в самата космена луковица, което от своя страна стимулира растежа на косъма.
Колаген
Колагенът е с ясно изразен склеропротеинов характер и е отговорен за поддържането на съединителната тъкан в човешкия организъм. Той е определящ фактор за биологичната младост на кожната тъкан като основно подобрява хидратацията и еластичността на кожната структура, в частност – кожата на главата.
Колагенът значително допринася за възстановяването на косата при прекомерно боядисване и третиране с други химически продукти, честата употреба на сешоар, преса и др. Той притежава антиоксидантни свойства и намалява производството на свободни радикали в организма.
Когато косъмът разполага с достатъчно колаген, космените фоликули са здрави и силни, а също така увеличава общия обем на косата, чрез увеличаване диаметъра на всеки отделен косъм.
Домат – 100 % натурален сок
Доматите не само са много вкусни, но и поддържат кожата здрава и красива. Плодовете съдържат веществото ликопен, което е антиоксидант и действа като слънцезащитен крем, но отвътре. Антиоксидантното действие на доматите ги прави идеален продукт против стареенето на кожата. Ликопенът помага в борбата с клетъчните щети и зачервяването на кожата. Препоръчителното количество ликопен на ден, което човек трябва да приема е 16 милиграма. Ликопенът намалява броя на свободните радикали в организма, а също така помага на кожата да остане хидратирана.
Краставица – 100 % натурален сок
Kpacтaвицaтa e нe caмo eдин oт нaй-пoлeзнитe и вĸycни зeлeнчyци, нo и нeзaмeним пoмoщниĸ зa cъxpaнявaнe нa жeнcĸaтa ĸpacoтa. Tъй, ĸaтo cъcтaвa нa ĸpacтaвицaтa в пo-гoлямaтa cи чacт e пpeдимнo вoдa, тo cъживявaнeтo и пoдмлaдявaнeтo нa ĸoжaтa c тoзи зeлeнчyĸ e ycпeшнo. Ocвeн вoдaтa, зeлeнoтo чyдo cъдъpжa и мнoгo витaмини и минepaли. Te cъщo пoдпoмaгaт pacтeжa и peгeнepaциятa нa ĸoжнитe ĸлeтĸи и пo-здpaвия им вид.
Магданоз – 100 % натурален сок
Тази подправка се слави с много полезни свойства. Но най-важното е, че от него можем да се възползваме както вътрешно, така и външно. В качеството си на козметично средство магданозът има избелващ ефект, помага да се справим с пъпките и предотвратява появата на бръчки. Магданозът избистря тена и почиства кожата от различни петна, белези, следи от акне и други.
Млечна киселина
Това е плодова киселина, която принадлежи към групата на алфа-хидроксилните киселини (АНА). Освен това млечната киселина е “зеленият” материал, тъй като е получена от естествени източници и е изцяло биоразградима. При суха и „люспеста“ коса млечната киселина и други меки киселини отпускат и изглаждат косата, което я прави лесно управляема. При по-високи концентрации млечната киселина има добре изразено синергично действие като отстранява нежно кератиновата обвивка на косъма и позволява на косъма да абсобира по-добре възстановителни съставки като приридните масла например. В малки количества млечната киселина действа като антибактериален агент, предпазващ скалпа от бактериални и гъбични инфекции.
Макадамово масло
Високото съдържание на мазнини в маслото от Макадамия позволява то да се усвои бързо и да проникне дълбоко в структурата на косъма. По този начин съставката помага за заздравяването на косата отвътре навън. Маслото от макадамия има висока влагозадържаща способност и хидратирането на косъма става по ествествен път. Маслото има и регенериращо действие и регулира мастната секреция. Подходящо е за прилагане особено при чувствителен скалп поради хипоалергенното си действие.
Ший (масло)
Маслото от ший е може би най-силно подхранващото масло. Ценните му качества се дължат на богатството на наситени и ненаситени мастни киселини. А както знаем, именно недостига на тези вещества са причина за сухотата на кожата и косата. Действието на маслото е не само на повърхността, но и в дълбочина, като регулира липидния синтез. Каритето способства и за задържане на влагата и така комплексно подобрява цялостния хидробаланс. Има противовъзпалително действие. Прилагането на масло от ший върху раздразнени участъци от кожата намалява дискомфорта, сърбежа и зачервяването при различни кожни проблеми, включително предпазва от поява на пърхот като второстепенен ефект.
Гроздови семена (масло)
Отличният му ефект върху косата се дължи на съдържащите се в него витамин Е и линолова киселина. Гроздовите семена са важен източник на един от най-силните природни антиоксиданти – проантоцианиди. Проантоцианидите са с многократно по-силни антиоксидантни свойства дори и от витамините С и Е. Проучвания показват, че тези антиоксиданти имат силно противовъзпалително действие, антиалергични свойства и противодействат на сободните радикали.
Маслини (масло)
Маслото от маслини е един от най-добрите продукти, които помагат на увредената от химикали и околната среда коса. Това се дължи на неговия хранителен състав. Неговите есенциални мастни киселини и антиоксиданти спомагат за клетъчното регенериране и помагат да се предотврати допълнително увреждане.
Лайка (масло)
Маслото от лайка е елексира за косата. То не само подобрява външния и вид, като придава на косата златисти отблясъци, но едновременно с това действа изключително успокояващо на раздразнен и чувствителен скалп. Характерно за маслото от лайка е и силното му противовъзпалително действие, което е важно за кожата ни да изглежда добре.
Слънчогледови семена (масло)
Слънчогледово масло съдържа големи количества органични съединения – триглицериди, глицериди, представени главно от олеинова и линолова киселини, които са естествени антиоксиданти. В допълнение, този продукт включва витамини от няколко групи (токоферол, ретинол, калциферол, витамини) и сложни минерални вещества, способни да защитят косата от вредните въздействия на времето и околната среда, включително свободните радикали, които са основна причина за унищожаването на кератиновия слой на косата. Правилната употреба на слънчогледово масло стимулира зарастването на микропукнатини, които се образуват непрекъснато върху скалпа, подпомага защитата на скалпа от поява на пърхот, стимулира растежа на косата и предотвратява стареенето на космените фоликули.
Хвойна (масло)
Маслото от хвойна ускорява кръвоснабдяването, възстановява и подхранва скалпа. Засилва притока на кръв към скалпа и подобрява естественото хранене на косата. Има силно изразено противовъзпалително действие, както и детоксикиращо, което благоприятства и засилва активността на козметичните продукти при контакт с чувствителна кожа, в частност скалпа на главата.
Бял бор (масло)
Използва се за разширение на съдовете – хиперения. Съдържа х – пинен , β– пинен, камфен. Подобрява и ускорява проникването на активните съставки в кожата. Използва се в състава на продукта ни Vivalek gel именно за да подпомогне бързото усвояване на останалите масла от състава на продукта.
Люти чушки (екстракт)
Капсаицинът е алкалоидът, който придава лютивия вкус на чушката. Състои се от няколко тясно свързани капсаноициди и най-високата му концентрация се намира в областта на бялата сърцевина от вътрешната част на чушката, където са закрепени семенцата. Капсаицинът притежава силно противовъзпалително действие като облекчава мускулните болки, болките при остеоартрит, ревамтоиден артрит и др.
Бергамот (масло)
Засилва микроциркулацията, повишава еластичността на кръвоносните съдове и укрепва стените им. Има лек спазмолитичен ефект, отпуска напрегнатата мускулатура. Съдържа пинен, лимонен и др. Разтриването с масло от бергамот намалява болките и възпаленията по тялото, особено по ставите и мускулите. Маслото от бергамот потиска напрежението в нервните окончания.
Зелен чай
Зеленият чай съдържа полифеноли, в частност, катехини, най-разпространен от които е епигалокатехин галат. Зеленият чай съдържа и каротеноиди, токофероли, аскорбинова киселина (витамин С), минерали като хром, манган, селен и цинк, както и някои фитохимически съединения. Той е по-силен антиоксидант от черния чай.
Екстрактът от Зелен чай в козметиката често се използва в шампоаните за коса. Намалява секрецията на мастните жлези и едновременно с това е нежен към сухите краища на косата. Възстановява блясъка на косата. Екстрактът от зелен чай притежава и антибактериален ефект, което е важно свойство, особено при хора с пърхот или себорея.